Dövlətin su şirkəti böyük zərərin içində "üzür"
Dövlətə məxsus “Azərsu” ASC 2018-ci ili 480 milyon 201 min manat xalis zərər ilə başa vurub. Bu, 2017-ci illə müqayisədə 28 milyon 149 min manat və ya 5,5% azdır. "Azərsu" 2017-ci ili 508 milyon 350 min manat zərər ilə bağlamışdı.
“Marja” ASC-nin illik hesabatına istinadən xəbər verir ki, 2018-ci ildə “Azərsu”nun cəmi gəlirləri 208 milyon 22 min manat, cəmi xərcləri isə 684 milyon 904 min manat təşkil edib. Nəticədə dövlət şirkətinin 476 milyon 882 min manat əməliyyat zərəri yaranıb. 2 milyon 250 min manat maliyyə və 1 milyon 69 min manat mənfəət vergisi xərcilə əlaqədar zərər 480 milyon 201 min manata yüksəlib.
“Azərsu” gəlirindən 3,3 dəfə çox xərcləyir.
2017-ci illə müqayisədə 2018-ci ildə “Azərsu”nun satışdan gəlirləri 10 milyon 970 min manat və ya 6,6% artaraq 176 milyon 715 min manat təşkil edib.
2018-ci ilin zərəri ilə "Azərsu"nin yığılmış cəmi zərəri 6 milyard 384 milyon 703 min manata çatıb.
31 Dekabr 2018-ci il tarixində “Azərsu” 918 milyon 625 min manat cəmi aktivlərə, 699 milyon 776 min manat manat cəmi öhdəliklərə və 218 milyon 849 min manat cəmi kapitala malik olub. 2017-ci ilin sonunda ASC 694 milyon 439 min manat cəmi aktivlərə 755 milyon 799 min manat cəmi öhdəliklərə və 61 milyn 310 min manat capital kəsirinə malik idi.
"Azərsu" yığılmış zərər hesabına yaranmış kapital defisitini dövlət investisyaları və kapitalın əlavə artırılması hesabına aradan qaldırıb. Ötən il aktivlərin artmasının səbəbi əsas vəsaitlərin artmasıdır.
BÖYÜK ZƏRƏRİN SƏBƏBİ
Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin 24 fevral 2019-cu il tarixli 03/02-05-98-102 nömrəli və Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin 19 fevral 2019-cu il tarixli İN-X/O-2234/2019 nömrəli məktublarına əsasən 2018-ci il üzrə Qrup üçün 1 m3 su və kanalizasiya xidmətinin maya dəyəri 1.30 AZN, orta satış qiyməti isə 0.74 AZN olmuşdur. Hesabat ilində 1 m3 su və kanalizasiya xidmətinin maya dəyəri orta satış qiymətini 0.56 manat və ya 1.75 dəfə səviyyəsində üstələmişdir".