66 min ton ixrac edib, 88 min ton xaricdən almışıq
2018-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycan 29 mln. 602,14 min dollar məbləğində kartof ixrac edib. Bu barədə hökumətdən məlumat verilib.
“Yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycan 29 mln. 602,14 min dollar məbləğində 66 min 503 ton kartof ixrac edib. Ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə say ifadəsində ixrac həcmi 15,5%, ümumi ifadədə 14,7% artıb”, - hökumətdən qeyd ediblər.
İxracın əsas həcmi Rusiyanın payına düşüb. Xüsusilə, 2018-ci ilin 9 ayı ərzində Rusiyaya 28 mln. 839,48 min dollar (аrtım 12,4%) 64 min 366 ton (artım 12,7%) kartof ixrac olunub.
ƏN ÇOX İRANDAN KARTOF ALMIŞIQ
Cari ilin 9 ayı ərzində Azərbaycan 22,049 mln. dollar (аrtım 14,2%) məbləğində 88 min 165 ton kartof (azalma 7,75%) idxal edib.
Azərbaycana əsas kartof tədarükçüləri Türkiyə və İran olub. Yanvar-sentyabr aylarında Türkiyədən 8 mln. 799,3 min dollar məbləğində 26 min 283 ton kartof gətirilib. İrandan 9 mln. 599,75 min dollar məbləğində kartof tədarükünün həcmi 51 min 806 ton təşkil edib.
Hesabat dövrü ərzində Azərbaycan Rusiyadan 117 min dollar məbləğində 492,19 ton kartof idxal edib.