Rusiyadan Azərbaycana 1,3 milyardlıq ixrac
Azərbaycan bu ilin yanvar-avqust aylarında Rusiya Federasiyasına (RF) 435,7 milyon ABŞ dolları dəyərində mal ixrac edib. Ötən ilin həmin dövründə bu məbləğ 256 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Bu barədə RF Federal Gömrük Xidmətinin (FGK) məlumatında deyilir.
FGK məlumatına görə, Azərbaycan Rusiyadan 2017-ci ilin yanvar-avqust aylarında 1 milyard 273,4 milyon dollarlıq mal idxal edib. Keçən il bu məbləğ 799,5 milyon dollara bərabər idi.
Hesabat dövründə Rusiyaya Belarusdan 8 milyard 45.9 milyon dollarlıq, Qazaxıstandan 3 milyard 253 milyon dollarlıq, Ermənistandan 299,5 milyon dollarlıq, Ukraynadan 3047 milyon dollarlıq mal ixrac edilib.
Rusiyanın aparıcı iqtisadi tərəfdaşı Avropa İttifaqıdır. Yanvar-avqust aylarında xarici ticarət dövriyyəsinin 43 faizi Avropa İttifaqının payına düşüb. Uzaq xarici ölkələrlə əlaqələrə gəldikdə isə Rusiyanın hesabat dövründə əsas ticarət tərəfdaşı Çin olub. Bu ölkə ilə əmtəə dövriyyəsinin həcmi 54,4 milyard dollar, Almaniya ilə 31,3 milyard dollar, Niderland ilə 26,4 milyard dollar təşkil edib.
Azərbaycanın Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatına görə, yanvar-avqust dövründən Azərbaycandan Rusiyaya ixrac 364 milyon min dollar, Rusiyadan idxal isə 913 milyon 227 min dollar təşkil edib.