Azərbaycandan bu ölkəyə ixrac 2874 dəfə artıb
Bu ilin 8 ayı ərzində 2016-cı ilin ilk 8 ayına nisbətən Azərbaycanın 6 ölkəyə ixracı dəfələrlə artıb.
“Marja” Dövlət Gömrük Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, bu ölkələr Danimarka (13 dəfə), Kipr (25 dəfə), Lüksemburq (610 dəfə), Keniya (2874 dəfə), Qətər (79 dəfə), Serbiyadır (13 dəfə).
Azərbaycanın ixracı Qətərə 43.10 min dollardan 3 milyon 419 min dollara, Keniyaya 0.05 min dollardan 148.72 min dollara, Lüksemburqa ixracı 25.47 min dollardan 15 milyon 533 min dollara, Kiprə ixracı 1 milyon 29 min dollardan 25 milyon 690 min dollara, Danimarkaya ixracı 34.48 min dollardan 445.74 min dollara, Serbiyaya ixracı isə 1.38 min dollardan 18.04 min dollara qalxıb.
2017-ci ilin 8 ayında Azərbaycan 180 ölkə ilə xarici ticarət əlaqəsində olub (2016-nın eyni dövründə 173 idi). Azərbaycandan 50 ölkəyə ixrac artıb.
2017-ci ilin ilk 8 ayı ərzində Azərbaycanın ixracı 7 mlyard 223 milyon dollar təşkil edib. 2016-cı ilin ilk 8 ayı ərzində Azərbaycan 8 milyard 264 milyon dollar ixraca nail olmuşdu.
Azərbaycan ən çox malı İtaliya, Türkiyə, Çin, Rusiya və Gürcüstana ixrac edir. Ən çox malı isə Rusiya, Türkiyə, Çin, ABŞ və Almaniyadan alırıq.