Azərbaycan fevralda Türkiyəyə qaz nəqlini 13 % artırıb
Bu ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycan Türkiyəyə ümumilikdə 1 milyard 671,86 milyon kubmetr təbii qaz ixrac edib.
Məlumata görə, bu, 2024-cü ilin ilk iki ayı ilə müqayisədə 1,1 % çoxdur.
Bu ilin fevral ayında isə Azərbaycandan Türkiyəyə ümumilikdə 876,47 milyon kubmetr təbii qaz ixrac edilib ki, bu da 2024-cü ilin eyni ayı ilə müqayisədə 13 % çoxdur.
Bununla da fevralda Azərbaycan Türkiyəyə təbii qaz ixrac edən üçüncü ölkə olub. Türkiyənin ümumilikdə idxal etdiyi təbii qazın 13,62 %-i Azərbaycanın payına düşüb.
Ümumilikdə isə bu ilin yanvar-fevral aylarında Türkiyə 12 milyard 851 ,9 milyon kubmetr təbii qaz idxal edib ki, bu da 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 5,3 % çoxdur. Təkcə fevralda isə Türkiyə ümumilikdə 6 milyard 433,02 milyon kubmetr həcmində təbii qaz idxal edib ki, bu da bir il öncəki göstəricisi ilə müqayisədə 16,64 % çoxdur.
Fevralda Türkiyəyə qaz ixracına görə ilk yeri Rusiya tutub. Rusiyadan Türkiyəyə 2 milyard 410,57 milyon kubmetr təbii qaz ixrac olunub. Bu, 2024-cü ilin fevral ayı ilə müqayisədə 12,58 % azdır. İkinci yerdə ABŞ qərarlaşıb. Bu ölkə fevralda Türkiyəyə 2 milyard 019,92 milyon kubmetr qaz nəql edib. İl ərzində ABŞ-dən Türkiyəyə qaz nəqli 2,04 dəfə artıb.