Gələn il yaşayış minimumu və ehtiyac meyarı qəbul edildi
Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında “2024-cü il üçün yaşayış minimumu haqqında” və “2024-cü il üçün ehtiyac meyarının həddi haqqında” qanun layihələri III oxunuşda müzakirəyə çıxarılaraq qəbul edilib. Gələn il yaşayış minimumu və ehtiyac meyarı 270 olacaq.Gələn il yaşayış minimumu və ehtiyac meyarının həddi 270 manat götürüləcək.
Marja xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan “Azərbaycan Respublikasında 2024-cü il üçün yaşayış minimumu haqqında” və “Azərbaycan Respublikasında 2024-cü il üçün ehtiyac meyarının həddi haqqında” qanun layihələrində əksini tapıb.
Başqa sözlə, yaşayış minimumu və ehtiyac meyarı 2023-cü illə müqayisədə 9,7 faiz artırılaraq 246 manatdan 270 manata qaldırılır.
2024-cü ildə əmək qabiliyyətli əhali üçün yaşayış minimumu 287 manat olacaq. Yaşayış minimumu pensiyaçılar üçün 222 manat, uşaqlar üçün 235 manat məbləğində nəzərdə tutulur.