Dövlətə məxsus pambıq şirkətinin satışdan gəliri azalıb
Xam pambığın toplanması və emalı üzrə ixtisaslaşmış “Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi” MMC 2022-ci ili 26 milyon 739 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Şirkət 2021-ci ili 23 milyon 632 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı.
Beləliklə, 2022-ci ildə 2021-ci illə müqayisədə “Azərpambıq" şirkətinin xalis mənfəəti 3 milyon 107 min manat və ya 13,1% artıb.
Marja.az-ın məlumatına görə, “Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi”nin satışdan gəlirləri 2021-ci ildə 168 milyon 697 min manat ikən, 2022-ci ildə 120 milyon 365 min manata düşüb (48 milyon 332 min manat və ya 28,6% azalıb).
Ötən il “Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi”nin satış gəlirinin 48 milyon 332 min manat azalmasına qarşılıq, satışın maya dəyəri 50 milyon 330 min manat azalıb. Həmçinin şirkət ötən il 1 milyon 513 min manat digər gəlirlər əldə edib (2021-də 460 min manat). Xərcin gəlirdən daha çox azalması və digər gəlirlərin artması hesabına “Azərpambıq" şirkətinin xalis mənfəəti yüksəlib.
“Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi” MMC 100% dövlətə məxsus “Azərbaycan Sənaye Korporasiyası” ASC-yə məxsusdur.
Hesabatda qeyd edilib ki, 2022-ci il ərzində xam pambığın bir tonunun qiyməti 2 910 ABŞ dollarından 2210 ABŞ dollarına düşmüşdür.