“Bakı Metropoliteni”nin vaqonlar aldığı şirkətdə problemlər yaranıb
"Rusiya bazarı ilə yanaşı, digər bazarlarda da araşdırmalar aparırıq. Gələn il planlarımızı həyata keçirməyə başlayacağıq".Hər il “Bakı Metropoliteni” üçün yeni metro vaqonları alınır, növbəti il üçün hədəf nədir və hansı ölkələrdən yeni vaqonların alınması nəzərdə tutulur?
“Bakı Metropoliteni” QSC-nin sədr müavini Hidayət Məmmədov bildibib:
"Bizi uzun illərdir Rusiyanın “Metrovaqonmaş” zavodu ilə əməkdaşlıq edirik. Vaqonları almaqla, əlbəttə ki, iş bitmir, bu qatarların təmiri, ehtiyat hissələri və digər vacib məsələlər də var. Bizim depomuzda da kifayət qədər əməli işlər də görülüb. Yeni vaqonların alınması üçün Rusiya bazarı ilə yanaşı, digər bazarlarda da araşdırmalar aparırıq. Bildiyiniz kimi, baş verən hadisələr əməkdaşlıq etdiyimiz şirkətdə də müəyyən problemlər yaradıb, amma biz də planlarımızın tam şəkildə reallaşması üçün işlərimizi buna müvafiq olaraq aparırıq. Sadəcə, birdən-birə metropolitenin vaqon parkını yeniləmək, yaxud operatoru dəyişmək olmur. Çünki hər istehsalçının öz sistemi, özünəməxsus texniki xüsusiyyətləri var. Onları uzlaşdırmaq, onların təmiri və qulluğunun da spesifik maddi-texniki bazası var, kadr potensialı da buna hazır olmalıdır. Sadaladıqlarıma nəzər salsanız, bunun elə də asan məsələ olmadığı aydınlaşar. Bununla belə gələn il planlarımızı həyata keçirməyə başlayacağıq".