"Böyüyən Bakı üçün metronun inkişafı olmadan nəqliyyat problemlərinin həlli çətin olacaq"
“Həzi Aslanov” stansiyasında işlər mərhələli şəkildə aparılacaq. Birinci mərhələdə stansiyanın sərnişinlər üçün bağlanması gündəmdə deyil. Lakin qatarların hərəkət qrafiki dəyişdiriləcək. “Həzi Aslanov və “Əhmədli” stansiyaları arasında məkik, yəni “Cəfər Cabbarlı-Xətai” sahəsində olduğu kimi hərəkət təşkil ediləcək. Stansiyanın bağlanması yalnız onun platforma səviyyəsi və digər infrastrukturunun təmiri zamanı ola bilər."
Marja.az xəbər verir ki, bunu “Bakı Metropoliteni” QSC-nin sədr müavini Hidayət Məmmədov "Uzun müddətdir ki, metronun “Həzi Aslanov” stansiyasının ətrafı çəpərlənib, həmin ərazidə işlərin nə zaman yekunlaşdırılması nəzərdə tutulur və bu proses ərzində stansiya bağlanacaqmı?" sualna cavab verərkən bildirib.
Hidayət Məmmədov qeyd edib ki, 2023-cü ildə ikinci deponun inşasının birinci mərhələsi başa çatdırılıb, sayca 27-ci metrostaniyamız olan “Xocasən” stansiyası sərnişinlərin istifadəsinə verilib:
"Bu işlərin davamlı və sürətli aparılması üçün əlimizdən gələni edirik. Lakin hələlik tikinti baxımından yalnız şərti adı “B-04” stansiyasında işlər gedir. Qazma işləri başa çatdırılıb. 2024-cü ildə üzlüklərin vurulması, texniki avadanlıqların sifarişlər əsasında davamlı gətirilməsi və infrastrukturun qurulması kimi məsələlər həllini tapacaq. 2024-cü ilin sonuna əsas işlər tamamlanacaq və sınaq xarakterli tədbirlərə başlanılacaq. Yaxın illərdə, dövrlərdə bu istiqamətdə əməli tədbirlər, nəticələri görəcəksiniz. Çünki böyüyən Bakı üçün metronun inkişafı olmadan nəqliyyat problemlərinin həlli çətin olacaq".