AZAL zərərdən mənfəətə keçib - 1,2 MİLYARDDAN ÇOX GƏLİR
Biletlərinin baha olmasına görə tez-tez tənqid olunan "Azərbaycan Hava Yolları" QSC (AZAL) 2022-ci ili 110 milyon 620 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Dövlət aviaşirkəti 2021-ci ili 67 milyon 547 min manat xalis zərər ilə bağlamışdı. Beləliklə, ötən il AZAL zərərdən mənfəətə keçib. AZAL-ın xalis zərəri 2019-cu ili 78 milyon 770 min manat, 2020-ci ili isə 76 milyon 415 min manat təşkil etmişdi.
Marja.az xəbər verir ki, AZAL-ın daşımalar üzrə və digər gəlirləri 2021-ci ildə 491 milyon 750 min manat ikən, 2022-ci ildə 1 milyard 149 milyon 954 min manata yüksəlib (658 milyon 204 min manat və ya 2,3 dəfə artıb).
Həmçinin ötən il AZAL dövlətdən 108 milyon 809 min manat subsidiya alıb. Şirkət 2021-ci ildə dövlətdən 98 milyon 909 min manat subsidiya almışdı.
2022-ci ildə AZAL-ın cəmi əməliyyat gəlirləri 1 milyard 298 milyon 578 min manat, cəmi əməliyyat xərcləri 1 milyard 40 milyon 625 min manat, cəmi əməliyat mənfəəti 257 milyon 953 min manat olub.
Qeyd edək ki, koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar olaraq hərəkət məhdudlaşdırıldığından AZAL-ın gəlirləri 2021-ci ildə azalmışdı. 2019-cu ildə şirkətin gəlirləri 1 milyard 8 milyon 459 min manata çatdıqdan sonra, 2020-ci ildə 335 milyon 236 min manata düşmüşdü.
31 dekabr 2022-ci il tarixində AZAL 2 milyard 241 milyon 231 min manat cəmi aktivlərə malik olub. Aviaşirkət 2021-ci ilin sonunda 1 milyard 968 milyon 305 min manat cəmi aktivlərə malik idi.