Dünən ABŞ-dan İstehlak Qiymətləri İndeksi və İşsizlik Müavinətı Üzrə Ərizələrin Sayı göstəriciləri proqnozların üzərində açıqlandıqdan sonra dollar birjalarda bir qədər bahalaşaraq, əsas valyutalar qarşısında öz müvqeyini möhkəmləndirdi.
ABŞ Əmək Departamentinin verdiyi məlumata əsasən, sentyabr ayı üçün ABŞ-da istehlak qiymətləri indeksi aylıq ifadədə 0.4%, illik ifadədə isə 3.7% təşkil edib.
Ötən həftə üçün ABŞ-da işsizlik müavinəti ilə bağlı müraciət edənlərin sayı 209 min səviyyəsində dərc olundu. Analitiklər göstəricinin 210 min olacağını proqnozlaşdırmışdılar.
Bugün ABŞ-dan açıqlanacaq idxal və ixrac qiymətlərinin indeksləri və Avropadan dərc olunacaq sənaye istehsalı göstəriciləri investorların marağla gözlədikləri xəbərlərdir.
Həmçinin Bakı vaxtı ilə saat 12:00-da İngiltərə Mərkəzi Bankının və saat 17:00-da Avropa Mərkəzi Bankının sədrlərinin çıxışları da diqqət mərkəzində olan hadisələrdir.